Spousta lidí odkládá radost ze života i své sny až na „někdy“. Až budou lepší podmínky, partner, peníze, počasí,… často i já.

DOST! Rok 2018 bude jiný! ☺ Co se skrývá za výzvou „BeHappy 2018“?

V on-line prostředí jsem potkala jednu bezva ženu, která mě inspiruje a už několik měsíců i doslova vábí svou výzvou „BeSpoko“. A tak jsem ji vyzpovídala ☺

Marti, jak a proč vznikla výzva „BeSpoko“?

Přiznám se, že úplně nevím :D. Já miluju výzvy. Někde na mě z mého původního snowboardcrossového prostředí vykoukl nápis BESPOKO. Tehdy už jsem věděla, že to na co se soustředím v mém životě roste a že každá výzva zanechá na mém životě podstatný otisk.

Začátkem roku 2017 jsme spolu s kamarádkami dělaly webinář, na kterém jsme sdílely tipy ke spokojenosti (tady na něj můžete kouknouta jedním z nich byl právě sledovat svou vlastní spokojenost, cokoliv co k ní přispěje nebo z ní ubere. A to pak sdílet na sociálních sítích.

Pár dní jsem vynechala, ale musím říct, byl to nádherný rok. Plný spokojenosti 😀

Co se za ten rok výzvy u Tebe změnilo?

Hodně jsem samu sebe poznala. Sledovala jsem u kterých aktivit, setkání, zkušeností cítím spokojenost a kdy to zas jde do kytek. Taky jsem si pro sebe uchopila, co to pro mě vůbec to slovo spokojenost znamená.

Přečetla jsem hodně knih od duchovních mistrů a trávila čas s lidmi, kteří dle mého tu vlastní spokojenost žijí. Bavila jsem se s nimi a zkrátka zkoumala to téma ze všech stran. Mám totiž pocit, že když se nějakým tématem dlouhodobě a ze všech stran obklopíme, postupně se tím staneme.

V začátku to bylo hodně o tom vnímat svou spokojenost a to leckdy bývá vnímáno hodně sobecky. Ale tím, že jsem svůj pohár plnila zevnitř, najednou jsem začla sledovat, že dokážu víc a víc sdílet a podporovat spokojenost druhých. Ať už je to rodina, pes, přátelé, nebo ženy, pro které píšu.

Koncem roku se začly skládat i sny a představy, které mají doslova celoplanetární otisk. A tak jsem si mohla na vlastní kůžu vyzkoušet, že plnit sebe spokojeností zdaleka není nic sobeckýho. Ale je to zdravá cesta, která má dopad na celý svět.

Jak zpíval Michael Jackson – “If you want to make the world a better place, start with the man in the mirror “ – Jestli chceme změnit svět k lepšímu, začněme měnit toho v zrcadle. A to se naprosto naplnilo a plní 🙂

Dala Ti výzva něco, co jsi nečekala? A co? 

Určitě :). Dala mi toho hodně. Svoje vnitřní obohacení už jsem popsala, to je asi nejdůležitější ze všeho a proto jsem to vlastně celé dělala. Pak mnohem větší citlivost na spokojenost druhých a způsoby jak je můžu já podpořit.

Taky určitě nové přátele, s kterými jedeme na podobné vlně. Mnohá pochopení a lekce. Hodně nové spolupráce. Tím, že člověk sdílí pravidelně, otvírá se světu, otvírají se mu nové a nové dveře, doslova někdy vrata :D.

A pak se časem otevírá i ten svět nazpátek. To je takový krásný výsledek. Lidé poznávají toho člověka blíž a zjišťují: “aha, ona je taky z masa a kostí, jako my.” Divné, ale je to tak. V době facebooku má každý pocit, že u sousedů to kvete, kdežto u nás zasmrádá. A tak já se vrhla na to, abych byla primárně autentická. Aby ten můj vnitřní průzkum doopravdy zohlednil to jaká jsem, to jak se každý den cítím, to co s tím dělám a že fakt nejsem dokonalá.

Marti, tyto stránky se zaměřují na hledání sebe sama v prvních měsících mateřství, kdy jsme válcované pláčem a spoustou situací, se kterými si nevíme rady, protože jsou nové. Jaký tip bys dala maminkám do těchto prvních měsíců?

Hm, no to období prvních měsíců může být někdy solidní jízda. To vím z vlastní zkušenosti.Myslím, že to je jedinečná cesta každého z nás. U jednoho dítěte jsem zažívala období totálních propadů, poporodní deprese, zoufalost, vyčerpání. Po narození druhého dítěte naopak nádhernou euforii, lásku ke všemu a všem, spousty energie :D. Těch důvodů bylo hodně.

Ale co vnímám jako nejdůležitější je být k sobě laskavá.

Dovolit sama sobě cítit a nechat projít cokoliv co potřebuje ven.

Porodem se toho hodně nezpracovaného vyvalí a tak je dle mého třeba tomu nebránit a nechat to projít. Pokud se tomu (člověk) brání, jen tak prodlužuje utrpení. A to všech. Protože tím trpí samozřejmě celá rodina.

To se to mluví, ale jak to udělat. Třeba už jen tím, že vypnu negativní soudy, které mi jezdí hlavou, dopřeju si co nejvíc klidu, odpočinku, pobytu v přírodě, zdravou stravu, sdílení s ostatními ženami, atd. Na to téma bych psala do aleluja. Je to taková pandořina skřínka…kdoví co na nás vykoukne.

Ale ve stručnosti asi tak :), nechť jsme na sebe laskavé. Dnes, zítra i v roce 2018.

Pusu a děkuju moc za otázky. Ať se daří.

Děkuji moc za sdílení ☺.

S Marťou jsme se dohodly, že jí bude ctí, když její výzva bude pokračovat dál. A tak vznikla výzva „BeHappy 2018“, která mě a tím i vás bude provázet následujícím rokem.

Těším se na šíření vděcnosti, radosti a hravosti a v koutku duše doufám, že výzva bude inspirací a motivací i vám ☺.

Dont worry, be happy – NOW!

Martina Chomátová

Martina Chomátová

autorka projektu Cesta za tvým snem

Hravost, radost, spokojenost v těle dospělém – autorka ebooku o poporodních depresích a cestě z nich, knihy Andromeda, elfka malá a online kurzu Cesta za Tvým snem